Logo
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. ČASTÉ OTÁZKY
  3. Infračervené žiarenie

Infračervené žiarenie


Vlnová dĺžka žiariča veľmi ovplyvňuje vhodnosť použitia tepelného žiariča pre danú aplikáciu a výrazne ovplyvňuje efektivitu, hospodárnosť a prevádzkové náklady vykurovacieho systému.

Podľa vyžarované vlnovej dĺžky (peek žiariča) je možné rozdeliť tepelné žiariče na dlhovlnné, středovlnné a krátkovlnné, v závislosti v akej časti infračerveného spektra tepelný žiarič vyžaruje najväčšiu časť svojho výkonu.
Na základe rozdielnych vlnových dĺžok a z nich vyplývajúcich druhov pôsobenia môžeme pre jednoduchosť rozlíšiť 3 typy infračerveného žiarenia:

 

IR-A Krátkovlnné infračervené žiariče 780-1,400 nm (0.8-1.4μ):

Žiariče pracujú pri veľmi vysokých teplotách, sú prakticky rozžeravené do biela. Vlákno je hermeticky uzavreté v kremíkovom obale, najčastejšie formovaného do rúrkového tvaru naplneného ochranou inertnou atmosférou. Na vnútornej stene kremíkového obalu môžu byť nanesené filtre pre potlačenie jasovej zložky. Pre cielený účinok sú žiariče vybavené účinným reflektorom (bifokálne odrazové plocha, parabola apod.). Tieto žiariče veľmi rýchlo reagujú na riadenie a majú malú zotrvačnosť, nábeh na maximálny výkon je v poriadku sekúnd. Krátkovlnné žiariče majú najväčší podiel sálavej zložky, z čoho vyplývajú oblasti ich použitia.

Ako jediné je schopné preniknúť až do podkožia.

Priemyselné použitie:
Sú veľmi účinné pre vykurovanie hál a zónové vykurovanie pracovísk. V technologických procesoch je možné navrhnúť zariadenie s veľmi vysokou hustotou tepelnej energie a tú potom dávkovať vhodným riadením vykurovanému produktu. Krátkovlnné žiariče sú značne využívané vo výrobných postupoch pre predhrievanie vrátane kovov, sušenie práškových farieb či lepenia.

Komerčné a domáce použitie:
Tieto žiariče sú veľmi využívané pre vykurovanie priestorov, ktoré nie je možné inak efektívne vykurovať, kostoly, športové haly, vonkajšie priestory, záhradné reštaurácie, terasy pergoly apod.

 

IR-B Středovlnné infračervené žiariče 1,400-3,000 nm (1.4-3μ):

Žiariče pracujú pri nižších teplotách než krátkovlnné, sú rozžeravené na jasne červenú farbu. Vlákna sú umiestnené v kremíkových rúrkach, ale nie sú hermeticky uzavretá, nemajú ochranou atmosféru. Ich počiatočné nábeh na plný výkon je dlhšia, rádovo niekoľko desiatok sekúnd, zotrvačnosť je väčšia. Žiariče sú tiež väčšinou vybavené účinnými odrazovými plochami, avšak majú proti krátkovlnným žiaričom o niečo nižší podiel sálavej zložky. Pre dosiahnutie rovnakého podielu sálavej zložky vychádzajú tieto žiariče o proti krátkovlnným žiaričom rozmernejšie.

Nepreniká tak hlboko ako IR-A, ale má výrazné liečebné účinky.

Priemyselné použitie:
Používajú sa k celoplošnému vykurovanie izolovaných objektov. V technologických procesoch potom na sušenie či vytvrdzovania.

Komerčné a domáce použitie:
Kúpeľne, uzavreté priestory, športové haly, zimné záhrady, trvalo temperované priestory.

 

IR-C Dlhovlnné infračervené žiariče 3,000-10,000 nm (3-10μ):

Žiariče pracujú s nižšími teplotami ako středovlnné žiariča. Farba ich vyžarovanie je temne červená, prípadne už nevyžarujú žiadne svetlo (vykurovacie či sálavé panely - infrapanely). Vykonávanie týchto žiaričov je rozmanité, od rúrkových až po doskové. Sú veľmi robustné, ale koncentrácia energie je u týchto žiaričov obmedzená. Ich reakčná doba je výrazne dlhšia v porovnaní s krátkovlnným a středovlnnými žiaričmi, rádovo desiatky sekúnd až desiatky minút. Ich prednosťou je však spravidla veľmi vysoká životnosť. Koncentrácia energie je u týchto žiaričov nízka, preto vychádzajú rozmerovo výrazne väčšie. Podiel sálavé zložky je proti středovlným a krátkovlnným žiaričom výrazne nižšia, preto je neefektívne tieto žiariče použiť na vykurovanie tepelne neizolovaných priestorov.

Ohrieva sa hlavne kožu, a preto chýba výraznejšie liečebné účinky.

Priemyselné použitie:
Používajú sa na vykurovanie dobre izolovaných objektov, napr. Kancelárske budovy ako hlavný zdroj vykurovania. V technologických procesoch sa využívajú na vyrovnanie teplôt po predchádzajúcom hlavnom ohreve iným typom žiariča.

Komerčné a domáce použitie:
Tieto žiariče sú veľmi vhodné pre vykurovanie trvalo obývaných a dobre tepelne izolovaných priestorov, ako hlavný zdroj vykurovania domov a bytov.